Bohdan Butenko

ur. 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy — zm. 14 października 2019 roku w Warszawie

Ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych.

Urodził się w Bydgoszczy, spędził tam jednak tylko 8 lat swojego życia, bo już miesiąc po wybuchu II wojny światowej przeniósł się do Warszawy.

Ukończył najpierw Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, a następnie studia na Akademii Sztuk Plastycznych, dyplom obronił w 1955 roku w pracowni Jana Marcina Szancera.

Zaraz po studiach został redaktorem artystycznym wydawnictwa Nasza Księgarnia i to on przez blisko 10 lat zatwierdzał projekty graficzne książek, które trafiły później do druku.

Twórca postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara, ilustrator ponad 200 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. do 35 Maja Ericha Kästnera, Cyryl, gdzie jesteś? Wiktora Woroszylskiego, Gucia i Cezara Krystyny Boglar.

Współpracował z wieloma wydawcami oraz z czasopismami dla dzieci i młodzieży – „Miś”, „Płomyczek”, „Płomyk”, „Świerszczyk”. Jego ilustracje pojawiały się także w „Świecie Młodych”, a przygody Gapiszona zostały zekranizowane.

Dla nas zilustrował Donga, co ma świecący nos i inne wierszyki pana Leara oraz cykl przypowieści Idriesa Shaha o hodży Nasreddinie – Wyczyny niezrównanego hodży Nasreddina, Fortele niewiarygodnego hodży Nasreddina, Żarty niedoścignionego hodży Nasreddina. 

Ponadto jest znany ze swoich licznych scenografii dla telewizji (między innymi do „Kabaretu Starszych Panów”), teatru i teatru lalkowego. Co ponadto? Plakaty, filmy animowane i żarty rysunkowe.

Był laureatem wielu nagród, a od 2012 roku Kawalerem Orderu Uśmiechu.

foto: Jerzy Troszczyński/Filmoteka Narodowa
Instytut Audiowizualny, źródło: Fototeka