Carl Honoré
Dziennikarz i publicysta, laureat wielu nagród. Urodził się w Szkocji, ale za swoje rodzinne miasto uważa Edmonton w Kanadzie. Po ukończeniu studiów (historia i italianistyka) na uniwersytecie w Edynburgu pracował z dziećmi ulicy w Brazylii. Pisał na temat Europy i Ameryki Południowej dla „Economist”, „Observer”, „Guardian”, „Miami Herald” „Houston Chronicle”, „Time Magazine” i kanadyjskiej „National Post”. Jest jednym z twórców ruchu Slow i jego rzecznikiem na całym świecie.
„Newsweek” nazwał go „międzynarodowym rzecznikiem idei czasu wolnego”. Dla „ABC TV News” jest „nieoficjalnym ojcem chrzestnym narastającej tendencji wyhamowania”. „The Wall Street Journal” okrzyknęła go „długo oczekiwanym rzecznikiem spowolnienia”, a „Huffington Post” – „ojcem chrzestnym ruchu zwolnienia”. Poza częstymi występami w radiu, telewizji i na odczytach w wielu krajach, prowadzi wykłady na uniwersytetach i bierze udział w dyskusjach publicznych. Mieszka w Londynie z żoną, również publicystką, i dwójką dzieci – w części miasta, dokąd sprowadziło się wiele młodych rodzin, znanej z tego tytułu jako Dolina Pieluchowa (w sobotnie poranki na miejscowym targu tworzą się korki wózków).
Zadebiutował Pochwałą powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem, w której zajął się przymusem pośpiechu i pojawiającą się tendencją wyhamowania tempa życia. Jak napisano w „Financial Times”, stała się ona tym, czym dla komunizmu był Kapitał. Inne książki to Pod presją, Bez pośpiechu i Siła wieku.
foto Madeleine Alldis