William Kamkwamba

ur. 5 sierpnia 1957 w Malawi

Wynalazca, inżynier, bloger, pisarz. Pochodzi z biednej rodziny rolniczej. Stał się sławny w swoim kraju, kiedy w wieku 14 lat zbudował wiatrak – agregat prądotwórczy, wykorzystując przy tym rzeczy znalezione na śmietnikach i złomowiskach. Stworzył też pompę zasilaną energią słoneczną, która doprowadziła wodę pitną do jego wioski.

Jego autobiograficzna książka O chłopcu, który ujarzmił wiatr napisana wraz z Bryanem Mealerem, została uhonorowana tytułem Gold Winner w konkursie Nautilus Book Awards 2010 w kategorii ekologia/środowisko/zrównoważony rozwój/zielone wartości. Nagroda przyznawana jest książkom, które promują duchowy rozwój, świadome życie i pozytywne zmiany społeczne, a także stają się inspiracją dla czytelników. Na podstawie tej książki w 2013 roku powstał film dokumentalny, a w 2019 roku film fabularny nagrodzony na festiwalu Sundance.

Studiował w Cambrige, African Leadership Academy w Johannesburgu i Dartmouth College w Stanach Zjednoczonych.

Posiada tytuł 2007 TED Global Fellow, jego sylwetkę zamieścił „Wall Street Journal”, a jego wynalazki można znaleźć wśród ekspozycji Muzeum Techniki i Przemysłu w Chicago.  Często bywa zapraszany, by opowiedzieć swoją historię, a w roku 2008 wystąpił na Światowym Forum Gospodarczym w sprawie Afryki.

foto Gilbert Mofat

Książki